Mekkora napelemes rendszer kell egy családi házhoz?

Az utóbbi évtizedekben a napenergia használata Magyarországon is elterjedt lett. Nem véletlen az sem, hogy egyre több család napelemes rendszert telepíteni az otthonába, ezzel ugyanis jelentősen csökkenhet az energiaszámla. Sokaknak azonban fogalmuk sincs arról, hogy mekkora rendszerre van szükség, mi az a méret, amely teljes egészében kiszolgálja a család igényeit. Az áramszolgáltatótól való függetlenség fontos, így nem árt segítséget kérni a méret megállapításával kapcsolatban.

 

Ebben a cikkben arról írunk, hogy nagyjából mekkora napelemes rendszert kell telepíteni egy családi házhoz.

Hogyan határozhatjuk meg a méretet?

Mielőtt belevágnánk az egészbe, az első lépés, hogy kiszámítjuk a jelenlegi energiafogyasztásunkat. Az átlagos magyar családok energiafelhasználás évente nagyjából 2500 és 4000 kWh között van, ami valamelyest eltérhet az egyes háztartások esetében. A napelem méretét azonban csak ezekből az adatokból lehet megállapítani, így nem árt alaposnak lenni. Több tényező is befolyásolhatja tehát egy napelem rendszer ideális méretét, hiszen ide kell venni azt is, hogy mennyi napenergia áll rendelkezésre az adott helyen.

A legtöbb napelemes rendszer hazánkban naponta 4-5 órányi napsütéses időt kap, ez azonban mind évszakban, mind az adott település klímájától függően eltérhet. Amikor a méretet számítjuk, akkor figyelembe kell venni a napsütéses időszakok változását, hiszen ez hatással lesz a rendszer hatékonyságára. Általánosságban elmondható, hogy egy magyar családi ház esetében 3-5 kWp-os napelem rendszerre van szükség. A 3 kWp-s méret nagyjából 3-4000 kWh villamos energiát állít elő, ami sok esetben bőven elegendő lehet.

 

Ami azonban egy nagyobb otthont illet, ahol több az elektronikai eszköz, esetleg villamos energiával történik a fűtés, ott bizony elkélhet az 5 kWp-s rendszer. Nem véletlen kell tehát figyelembe venni az egyes háztartások fogyasztását, hiszen hiába kisebb méretű az ingatlan, ha abban 4-5-en élnek. Itt több a mosás, több a töltés, többet megy a mosogatógép és még lehetne sorolni. Ideális esetben egy 1kWp teljesítményű rendszer évente átlagosan 1200 kWh energiát termel meg. Például egy 3600 kWh fogyasztás esetén bőven elegendő lehet az említett 3 kWp teljesítmény.

A megtérülési idő

Más kérdés, hogy vajon mennyi idő alatt térül meg a beruházás. Nagyságtól függetlenül a napelemes rendszer telepítése több millió forintot jelenthet, így nagyon nem mindegy, hogy mennyit tudunk erre szánni. Általában 3-5 évvel érdemes számolni, ami azt jelenti, hogy a rendszer által megtakarított energia- és áramszámlák költségei megtérítik a rendszer telepítésének költségeit. Ez persze nagyban változhat a mérettől, valamint az aktuális áraktól, a telepítés helyétől, illetve persze az időjárástól egyaránt.

Mitől függ a méret?

Amikor az ember napelemet akar telepíttetni, akkor azonnal arra gondol, hogy mekkora lesz a panel mérete. Ez azonban sok mindentől függ, hiszen több minden befolyásolja azt, hogy milyen nagyok az egyes panelek. Az egyik ilyen tényező a panel típusa, hiszen létezik monokristályos, polikristályos, valamint amorf szilícium panelek is. Utóbbiak általában kisebb méretekkel rendelkeznek, hiszen kevesebb áramot tudnak megtermelni egy ugyanakkora méretű panellel szemben. A polikristályos nagyobb, mint a monokristályos, cserébe azonban hatékonyabban hasznosítják a napenergiát.

 

Másik fontos szempont az adott munka energiaigénye. Az egyértelmű tehát, hogy a kisebb rendszer kevesebb energiát termel, mint a nagyobb, éppen ezért az energiaszükséglet alapján lehet igazán meghatározni a panelek méretét is. De az sem mindegy, hogy mi a célja a rendszer használatának. Amennyiben csak a kerti világítást, a kisebb ventilátorokat akarjuk működtetni, akkor bőven elegendő lesz egy kisebb változat. Amennyiben azonban az egész ház energiaellátását napenergiával akarjuk biztosítani, akkor bizony nagyobb beruházásra lesz szükség.

 

Harmadszor pedig figyelembe kell venni az időjárási körülményeket. Ha ugyanis egy olyan területen akarunk napelemeket, ahol sokat felhős az ég, a paneleket pedig alig éri a nap, akkor biztosan szükség lesz a nagyobb teljesítményre. Csak így tudunk elegendő áramot előállítani.

Add a Comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük