Bébi fülbevaló: igen vagy nem?

Az a hagyomány, hogy a lányoknak már születésükkor fülbevalót tesznek a fülükbe, nagyon messziről származik. A rómaiak voltak azok, akik elkezdték kiszúrni a lányok fülét. Manapság sok ország, így Magyarország is él a bébi fülbevaló lehetőségével. Az, hogy a régi időkben a lányok miért kaptak fülbevalót, nem teljesen világos, az egyik szövegben az olvasható, hogy maguk a nők szúratták át a kislányok fülcimpáit az erő szimbólumaként, más elméletek szerint pedig a férfiak döntöttek úgy, hogy a nőket születésüktől fogva megjelölik, hogy fájdalmat érezzenek abból a tényből, hogy nőnek születtek.

A fülbevaló viselésének több oka is van: a lányok csinosabbak fülbevalóval, ebben különböznek a fiúktól, csecsemőként kevesebb fájdalmat éreznek és az élmény sem traumatikus. Végül több ok is szól amellett, hogy ne viseljünk bébi fülbevalót: a szépség nem ettől függ; ha tudni akarjuk, hogy fiú vagy lány, megkérdezhetjük; fájdalmat éreznek, még ha “csak egy pillanatra” is; az ő füle és neki kell döntenie, ha idősebb lesz.

Joggal merül fel a kérdés bennünk, hogy használjunk bébi fülbevalót vagy nem? Érdekes, hogy néhány évvel ezelőtt még nem volt ilyen vita a szülők között, egyszerűen kilyukasztották a babák fülét, amint megszülettek, sőt, egészen a közelmúltig a kórházban, néhány órával a születés után végezték el a folyamatot.

Manapság ez a gyakorlat már nem jellemző és a szülőknek kell elmenniük egy központba, hogy piercinget készíttessenek a gyermekük fülébe. Valójában mindegy, hogy miként döntünk, mindig találkozni fogunk valakivel, aki a bébi fülbevaló ellen vagy éppen mellett fog érvelni.

Add a Comment

Az e-mail-címet nem tesszük közzé. A kötelező mezőket * karakterrel jelöltük